Farkında olmadan ne kadar şeker tüketiyorsunuz?

Çoğumuz, tatlı şeylerin kararında yenilmesi gerektiğinin farkındayız. Ancak bazı yiyecek ve içecekler fazla miktarda şeker içerir, bu da farkında olmadan çok daha fazla şeker tüketmenize neden olur.

Şeker tuzaklarına dikkat

Rafine şeker az yağlı yoğurtlar, meyve suları ve soslar gibi sağlıklı veya lezzetli olduğunu düşündüğümüz yiyecek ve içeceklerde bulunur.​

Meyve aromalı içecekler (ortada) enerji içecekleri kadar şeker içerebiliyor. Milkshake, meyve suları ve kolalı içecekler de birer şeker tuzağı.

Gıda endüstrisi şekeri çok sever

Bazı ürünlere üretim aşamasında şeker ilave edilir, çünkü şeker onları daha lezzetli yapar. Az yağlı olan işlenmiş gıda ürünlerinde lezzet kaybını telafi etmek için şeker ilave edilir.

Bu nedenle meyveli yoğurt, granola barları, az yağlı atıştırmalıklar ve meyve suları gibi sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir çok yiyecek aslında düşündüğümüzden çok daha fazla şeker içerebilir.

Ekstra eklenen şeker tıpkı tuz gibi ekmek, kahvaltılık gevrekler ve konserve meyve ve sebze gibi ürünlerin raf ömrünü uzatır.

Bu, bedenlerimizin yapabileceğinden daha fazla şeker almamıza neden olabilir - çünkü ne zaman yediğimizi bilemeyiz.

Şeker tuzakları nasıl anlaşılır?

Çoğu ürünün içerdiği şeker miktarı, etiketinde bulunur.

Sakkaroz, glukoz, fruktoz ve bal gibi pek çok farklı isimle adlandırıldığı için, yiyecek veya içeceklerde ne kadar şeker bulunduğunu öğrenmek kafa karıştırıcı olabilir.

Yiyeceklerin içindeki doğal olarak oluşan şekerlerle sonradan eklenmiş şekerleri etiketlerde genellikle belirtilmez. Ancak 'karbonhidratlar' ifadesi bir üründeki toplam şeker miktarını öğrenmenize yardımcı olur.

100 gr üründe toplam 15 gr'dan fazla şeker, yüksek bir şeker içeriğine sahip olduğu anlamına gelir.

Şaşırtıcı ama bu ürünlerde bile şeker var!

Hiç tahmin edemeyeceğiniz ürünlerde ne kadar şeker olduğunu anlamak için resmin üzerine tıklayın.

NEOClinics hizmet noktalarında şeker ve karbonhidrat düşkünlüğüne son vererek kilo veren kişilerin yaşadıklarını dinleyin

  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
Arşiv
Etikete Göre Arama
tech-logos-33.png

NEOClinics Neosante Rezonans Teknolojileri Ltd. Şti. Markasıdır. 

İLETİŞİM
Adres
Eğitim mah. Adım sokak No:5 Kat:2 Kadıköy / Istanbul

Telefon / Mail
0216 450 60 20
444 4 957  (Alan kodu çevirmeden)
bilgi@neosante.com.tr

© 2020 by NEOSANTE